Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Чет23112017

Брой 227, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.66908 BGN1 GBP = 2.21003 BGN1 CHF = 1.68012 BGN
Back Вие сте тук:Начало България (2) ГЕРБ със законопроект за въвеждане на мажоритарен вот

ГЕРБ със законопроект за въвеждане на мажоритарен вот

Управляващите от ГЕРБ клекнаха пред Слави Трифонов и внесоха в НС предложение за въвеждане на изцяло мажоритарен вот — предложение, остро критикувано от голяма част от експертите. Новината обяви председателят на парламентарната група на партията Цветан Цветанов, като по думите му така се изпълнявала волята на суверена. Припомняме ви, че шоуменът Слави Трифонов организира всекидневни протести пред парламента с искане да започне обсъждане на мажоритарния вот. Данаил Кирилов от своя страна уточни, че така била изпълнена на 100% волята на избирателите от референдума. Според проекта на ГЕРБ мажоритарният вот ще е в два тура с абсолютно мнозинството. В страната ще има 240 едномандатни избирателни района, в които ще има районна избирателна комисия с 13 членове. За избирателите зад граница ще има активна регистрация, поясни Кирилов. Техният глас ще се отчита по последния им постоянен адрес. Ще има електронно дистанционно и машинно гласуване. Освен това управляващите се обявиха и за намаляване на субсидията на един лев, както е по въпросите от референдума. Тези идеи на ГЕРБ веднага предизвикаха критики от страна на експерти в изборното законодателство. В интервю за Епицентър.бг доц. Димитър Димитров бе категоричен, че това няма да доведе до нищо друго, освен до политически спорове. „Преди да се прави това, би трябвало да има качествена експертиза за последствията. Аз не харесвам този законопроект по една проста причина — той предвижда, когато имате настоящ адрес в България, да се регистрирате и вашият глас, подаден по интернет, да бъде отчетен в едномандатния избирателен район, в който е постоянният ви адрес в страната. Става дума за около 15 хиляди гласа. Това отваря изключително големи технически проблеми, включително такива, които да доведат до пренаписване на резултатите в България“, категоричен бе експертът, след което добави, че именно затова никъде този вот не се упражнява, освен в Естония. От БСП също веднага контрираха, като лидерът на партията Корнелия Нинова коментира, че социалистите са за мажоритарно-смесена система. От левицата също ще внесат свои изменения в изборното законодателство, в което ще има и предложения за партийната субсидия. Корнелия Нинова също така настоя и за замразяване на заплатата на депутатите. „Не е справедливо депутатските заплати да се увеличават на три месеца“, категоричен е тя.

България

Икономика

Култура

Спорт

Григор пред CNN: Горд съм, че съм българин

Григор пред CNN: Горд съм, че съм българин

Играх за моята страна, заяви 26-годишният Димитров

Григор Димитров гостува в студиото на медийния гигант CNN след впечатляващия си и историче…

Прочети още:

Loading...

Свят

Земеделие