Доц. Чобанов: Локдаунът няма да ограничи вируса!
- Публикувана в Сряда, 25 Ноември 2020
„Скриването” на децата и младежите днес ги прави потенциални вирусоносители утре, категоричен е специалистът
„Точно тези мерки няма по никакъв начин да ограничат вируса. Това просто ще забави разпространението, но ние всички ще се срещнем с К-19 все пак — неизбежно е”.
Това заяви в телевизионно интервю доц. Андрей Чорбанов. Според него здравната ни система трябва да бъде по-добре организирана. “Тука не става дума за партизанщина, само и само да сме против. Не смятам, че затварянето ще спре контактите. Никой не твърди, че няма пандемия, че няма починали. Но въпросът е, че точно тези мерки няма да ограничат вируса“, коментира той.
Доц. Чорбанов смята, че “скриването“ на здравото население като деца и студенти ги прави потенциални вирусоносители след това. Той подчерта, че няма как да се скрием от вируса. “Ваксините са няколко типа. Но те трябва да бъдат насочени към рисковите групи, за потенциалните пациенти. Но ваксина още няма. Всеки който се ваксинира сега, ще участва в проучване. Ваксините ако бъдат регистрирани, ще бъдат с огромни компромиси. Те не са минали всички необходими етапи.“, каза още той.
“Казвам твърдо, че тази ваксина, която се прави в момента няма да е готова. Ще видите, че нищо няма да се пусне на пазара толкова скоро и всеки, който се ваксинира ще трябва да се разпише на документ, че поема риска. Той поема риска, а не компанията.“, категоричен е доц. Чорбанов.
Бизнесът гневен заради затварянето: Ще умрем от глад!
Същевременно в дебата дали да има по-строги мерки, включващи „затварянето на държавата” и неминуемият тежък срив в икономиката и драстичен ръст на бедността и безработицата, се включи и бизнесът. Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация е изпратила писмо до министър-председателя Бойко Борисов след изявлението на проф. Ангелов, в което настоява да знае какви компенсации на работещите, бизнеса и в частност на туризма.
“Предложихме многократно държавата да поеме разходите за заплати и осигуровки на служителите в затворени бизнеси, за да успеем да запазим работните им места. Настоявахме за помощ за разсрочване на банковите ни кредити, за осигуряване на ликвидни средства, за финансова подкрепа, за разсрочване на задълженията към общини и държава, за редуциране на част от тях, за подпомагане на работодателите със затворен бизнес с процент от оборота им реализиран през 2019 г.“, посочва БХРА.
Те обаче подчертават, че “за съжаление не са чути и не са повикани на масата за преговори, като вместо това са получавали само косвени обещания, че се работи и ще бъдат предвидени още мерки за подпомагане на сектора“.
Българската стопанска камара настоява за обособяване на Национална програма за подпомагане на българския бизнес, засегнат от ограничителните мерки.
В писмото си БСК пише, че независимо от усилията на министерство на икономиката, 8 месеца след избухване на пандемията и обявяване на извънредно положение в България, все още голяма част от безвъзмездните средства не са достигнали до бизнеса. Те настояват:
”- Да се осигурят 80% от заплатите на служителите ни, съгласно трудовите договори, на които са назначени, както и на самонаетите лица спрямо осигурителната им тежест и разсрочване на задълженията към бюджета, които са натрупани след 13 март 2020, за да се предотврати сериозна междуфирмена задлъжнялост.
- Мораториум върху кредите /главница и лихва/ на юридическите лица, наетите и самонаетите за още 1 година.
- Спиране или опростяване на лихвите върху задълженията към бюджета, натрупани за периода март-декември 2020.
- Компенсиране на стойност 20% от оборота от същия месец на предишната година за периода, в които бизнесът е затворен със заповед, като за новооткритите заведения да се вземе за база месец октомври 2020 г. Целта е да се покрият част от текущите разходи, които се изплащат месец, след като са направени /ток, вода, данъци, счетоводство и други специфични за отрасъл услуги/.
- Разсрочване на такси смет или преизчисляване с оглед липса на реализирана такава за отраслите, които са били затворен.
- Опрощаване на наемите в обекти общинска и държавна собственост за периода, в който обектите са затворени със заповед”, пише в позицията си БСК и допълва: “И сме готови да ги защитаваме с всички позволени от закона средства“.