Над 500 градове и села в Украйна остават без ток
- Публикувана в Понеделник, 05 Декември 2022
Макрон: След войната Европа ще бъде по-слаба - голяма част от индустрията ѝ? ще бъде убита
Повече от 500 градове и села в Украйна остават без ток след седмици на руски удари по електрическата мрежа. В столицата Киев продължава ежедневната борба за оцеляване, след като хиляди домакинства посрещат зимата без електричество, отопление и водоподаване, предаде Епицентър.
В понеделник Русия изстреля нов залп от ракети срещу Украйна, което накара хората да се насочат към бомбоубежищата в цялата страна, докато противовъздушната отбрана влезе в действие, съобщава Ройтерс. Сирените за въздушна тревога завиха в столицата Киев заради това, което украински официални лица описаха като нова вълна от руски ракетни удари след началото на инвазията на 24 февруари.
Президентът Еманюел Макрон заяви, че Франция и други западни държави не се стремят към унищожаването на Русия. Френският лидер заяви това в интервю за американския телевизионен канал CBS, което беше излъчено в неделя. Макрон подчерта, че руснаците винаги са били уважавани в страната му. Той отбеляза също “разсинхронизирането“ между САЩ и ЕС поради високите цени на енергията. Френският президент разкритикува и инициативите на Вашингтон за намаляване на инфлацията и стимулиране на икономиката на страната, съобщава ТАСС. „В настоящия момент, когато има война, това са убийци на нашата индустрия“, оплака се той. „САЩ решиха преди два месеца и половина да субсидират много повече нови, екологични проекти за батерии, водород и други неща. Това ниво на субсидии е два до три пъти по-високо, отколкото в Европа“, обясни Макрон. Той призна, че след разрешаването на ситуацията около Украйна “Европа ще бъде по-слаба“, защото “по-голямата част от нейната индустрия просто ще бъде убита“.
Потребителите в страните от ЕС са принудени да плащат високи цени за енергийни доставки, доставяни от Съединените щати, което се отразява негативно на отношенията и на конкурентоспособността на европейските страни, заяви Еманюел Макрон. “Мисля, че администрацията и президентът Байдън лично са много привързани към Европа. Но ако погледнете ситуацията днес, наистина има разсинхронизация. Защо? Заради енергията. Европа е купувач на газ и петрол. САЩ — доставчик. И ако погледнете ситуацията, нашата индустрия и домакинствата не купуват на една и съща цена. Така че има голяма разлика, която засяга покупателната способност и конкурентоспособността на нашето население“, каза френският лидер.