Джо Байдън обяви ключови назначения в администрацията
- Публикувана в Сряда, 25 Ноември 2020
Екипът по национална сигурност събира ветерани от кабинета на Барак Обама
Новоизбраният президент Джо Байдън официално представи своя екип по националната сигурност, съставен от хора от администрацията на Обама. Това е сигнал за промяна на политиката на Тръмп “Америка на първо място“ и за връщане към ангажиментите на САЩ на глобалната арена.
Шестте назначения, включващи и бившия държавен секретар Джон Кери, бележат възстановяване на по-традиционния подход към отношенията на САЩ с останалия свят и отразяват обещанията на Байдън по време на предизборната кампания, че неговият кабинет ще е огледало на многообразието на Америка.
Подбирайки ветерани във външната политика, Байдън очевидно се стреми да прекрати войната на президента Доналд Тръмп срещу т.нар. “дълбока държава“, в резултат на която редица висши и от средно равнище кариерни служители напуснаха правителството, особено от Държавния департамент и Съвета за национална сигурност. Някои от тях бяха уволнени, след като дадоха гласност на опозицията си срещу ходовете на правителството.
С назначаването на Джон Кери на поста специален представител по въпросите на климата, Байдън залага на обигран в мултилатерализма дипломат, познат на много световни лидери, за да се посвети на предвиденото завръщане на САЩ в Парижкото споразумение.
Байдън избра дългогодишния дипломат и служител в сферата на националната сигурност Антъни Блинкън за държавен секретар. Блинкън е бил дълго време доверено лице на Байдън и е бил фигура номер 2 в Държавния департамент и зам.-съветник по националната сигурност в администрацията на Барак Обама, пише Ройтерс. Той е ветеран в американската дипломация и е на 58 години. Кариерата си в Държавния департамент започва при президента Бил Клинтън. Освен че е служил на двама президенти демократи, е бил и дълго време сътрудник в сенатската комисия по външни отношения.
Блинкън е изразявал желание да възвърне доверието на света в САЩ и да възстанови алиансите, пострадали по времето на Тръмп, както и да изгради нови партньорства, така че Вашингтон да не трябва сам да се противопоставя на Пекин, пише ДПА. Амбициите на Блинкън са да върне американската външна политика към стандартите отпреди Тръмп и да я направи по-предвидима. Той е критичен и към подхода на Тръмп към Европа и смята, че отношенията не могат да бъдат просто свеждани до това колко пари една страна членка на НАТО харчи за отбраната си. Той ще трябва и да осъществи намерението на Байдън да върне САЩ като страна по иранската ядрена сделка.